2024.04.26. - Ervin

Woody Allen a Papp László Budapest Sportarénában lépett fel

Woody Allen a Papp László Budapest Sportarénában lépett fel
Sikerrel zárult Woody Allen és New Orleans Jazz Bandjének budapesti koncertje. A jegyeken feltüntetettnél valamivel késõbb, az aréna honlapjához képest valamivel korábban, már csütörtökön este nyolc elõtt megkezdték a játékot a csaknem nyolcezer fõnyi közönség elõtt. A szinte teljesen megtelt nézõtér tapssal fogadta a mûvészeket: Simon Wettenhall (trombita), Jerry Zigmont (harsona), Woody Allen (klarinét), Conal Fowkes (zongora), Greg Cohen (bõgõ), John Gill (dob), Eddy Davis (bendzsó).
A négyszeres Oscar-díjas mûvész zenekarával a zenei szabadságról, a közkedvelt dallamok egyéni, variált elõadásáról, a kötetlen improvizációról ismert New Orleans-i dzsesszt játssza. Az elsõ szám után Allen röviden tájékoztatta a közönséget, hogy milyen ez a muzsika: a templomtól a piactérig bárhol megszólal, és örömmel tölti el hallgatóját.

A korábban a MichaelÍs Pubban fellépõ világhírû rendezõ-színész-író 1996 óta játszik jazzt New York Café Carlyle elnevezésû, 1955 óta üzemelõ vendéglátó helyén. Legnagyobb különlegessége a klarinétos filmsztár és New Orleans Jazz Bandje, de 2007. szeptember 18. óta fontos magyar érdekességgel is gazdagodott az intézmény: a falakat Vértes Marcell (1895-1961) helyreállított freskói díszítik.

A New Orleans Jazz Band szólistája Eddy Davis énekes-komponista-bendzsómûvész, saját lemezkiadót mûködtet (New York Jazz Records), ez szintén a tradicionális dzsesszt népszerûsíti fiatal és befutott elõadók segítségével. Hozzá fûzõdik az est egyetlen „drámai” eseménye: a bendzsón húrt kellett cserélnie.

A New Orleans Jazz Band harmadik kiemelkedõ egyénisége Jerry Zigmont harsonás, akinek stílusa mélyen a New Orleans-i hagyományban gyökerezik, és már több mint egy évtizede dolgozik Woody Allennel, a koncerten énekesként is sok tapsot kapott.

A mûsoron olyan népszerû dallamok szerepeltek, mint az AlexanderÍs Ragtime Band, és olyan örökzöld dzsessz standardek, St. Louis Blues vagy a By The Light Of The Silvery Moon.

A koncerten Woody Allen nem kísérelte meggyõzni a közönséget, hogy a klarinét virtuóz hangszer lenne, inkább - ahogy azt meg is ígérték az együttessel - igazi örömzenélésre vállalkoztak, amely a két ráadásszámban egészen kiteljesedett.

Woody Allen dzsessz iránti rajongása kamaszkorából ered, 17 éves kora óta klarinétozik, mûvésznevét példaképétõl, híres klarinétmûvésztõl, Woody Hermantól kölcsönözte. Közönség elõtt az 1960-as évektõl játszik, a Preservation Hall Jazz Banddel kezdett.

Az együttes december 21-én kezdték európai körútjukat, a 11 állomásból az ötödik a magyarországi fellépés. A mûvészek Párizsból érkeznek és Athénba utaznak tovább.
Woody Allen járt már Magyarországon - itt forgatta a Szerelem és halál (Love and Death) címû filmjét -, de még sosem lépett fel zenészként.

Metro.hu