2024.04.27. - Zita

Apollo 440: csak a SZIN-en

Tovább erõsödött a Szegedi Ifjúsági Napok nemzetközi sztárfelhozatala. Amellett, hogy fellép majd a Freestylers, a hazai közönség csak a SZIN-en hallhatja a Kosheen új lemezét, és szintén csak a SZINes publikum láthatja majd a Frankie Goes to Hollywood tagjaiból összeállt Forbidden Hollyood formációt, Magyarországon kizárólag Szegeden lép fel – hosszú hallgatás után – az Apollo 440. És ezzel még nincs vége: a SZIN-en ismerhetjük meg a több évben is legjobb makedón bandának választott, reggae, latin és balkáni népzenei hatásokkal operáló ska-punk bandát, a Superhikset.
Az idei nyárzáró buli augusztus 22-26-ig várja látogatóit az Újszegedi Partfürdõn.

Újra nyers erõ a színpadon, Szegeden az Apollo 440!

Van egy csapat, akikrõl hosszú ideig nem hallottunk, pedig annak idején a magyar közönség is tombolt a slágereikre. Most azonban újra a húrok közé csapnak, és idén csak Szegeden, csak a SZIN-en újra felpörgetnek mindenkit! Ez a csapat nem más, mint az Apollo 440! A sikertörténet Liverpoolban kezdõdött, ahol Howard és Trevor Gray megalapították a csapatot jó barátjukkal, Nokoval. 90-es indulásuk óta sok mindenbe belekóstoltak, így eleinte fõleg remixeket készítettek (pl. Lenny Kravitznek és a U2-nak is), nagyot alkottak a Rapid Racer nevû játék zenéjével, ami a Play Stationre készült, az NBA himnuszként új életre kapó Astral America világsiker lett, és naná, hogy önálló albumokkal is megjelentek.

Elsõként a Millennium Fever-t adták ki, az album a francia filozófus, Jean Baudrillard elõtti tisztelgésként készült a maga rockos, dance-es hangzásvilágával. Ezt követte a 97-es Electro Glide in Blue, majd a Gettin’ High on Your Own Supply, szintén a rock és dance keveredésével. Számaik a toplistákat döngették: a jazzes-dobos Krupa, a kicsit reaggee-s , kicsit metálos Ain’t Talkin’ Bout Dub vagy a nagy közönségkedvenc Stop the Rock és Raw Power a csapat rosszfiús imidzsét erõsítették. Közben persze turnéztak, és jól ki is bõvültek: csatlakozott hozzájuk a remek hangú énekes, Mary Mary, valamint DJ Harry K, Cliff Hewitt és Codish dobosok, és a basszusgitáros Kenny Cougar.

2003-ban a Dude Descending a Staircase volt az utolsó megjelent albumuk, azóta keveset hallatott magáról a zenekar. Mint kiderült, a csapat ezt az idõt zenék írására fordította, filmes és remix projekteken dolgoztak. Ezen évek termése például a Lost in Space címadó dala. Nagy örömünkre most úgy érzik, újra eljött az idõ, hogy felrázzák a közönséget, azaz készülnek a nagy visszatérésre. Magyarországon a SZIN-en mutatkoznak be, és újra nyers erõvel indul a buli. A banda kicsit õrült, de így szeretjük õket, ráadásul zenéjük garantáltan nagyot üt.

A Superhiks formáció neve lehet, hogy kevéssé cseng ismerõsen a magyar közönség elõtt, de aki szereti a kicsit reagge-s, kicsit ska, kicsit balkáni zenét, az garantáltan óriásit fog bulizni a makedón zenekar aug. 25-i élõ koncertjén. A Superhiks magát ska-punk bandaként határozza meg, reggae, latin és balkáni népzenei hatásokkal. A 7 tagú makedón zenekar nem kezdõ a szakmában, hiszen a srácok 13 éve nyomják az ipart. A 90-es évek elején 3 fõiskolai barát, Petar Mladenovski, Boris Minov és Zoran Zhezhov alapították a csapatot, zenéjüket kezdetben a ska, a punk és hardcore ötvözése jellemezte.

Ma a csapat 3 fõs fúvós szekcióból (tromitából, harsonából, kürttrombitából), és a tényleg ütõs ütõsökbõl áll. A Superhiks olyan világhírû zenekarokkal játszott eddig egy színpadon, mint a Manu Chao, a Radio Bemba, Fun Lovin Criminals, Fishbone, Tito and Tarantula, Henry Rollins, H-Block, Rico Rodriguez, és sokan mások. A banda az old school és a new school ska hatásokat is beépíti zenéjébe, megspékelve egy kis csavarral és helyi balkáni ütemekkel. Ebbõl az egyvelegbõl kerekedik ki egy új, nagy erejû „harmadik hullámos” hangzásvilág.

Elsõ albumukat, a Cekaj be vikam…”-ot(“Várj egy percet…”) 2000-ben adta ki Lithium Records, és már ebben az évben óriási tv-s és rádiós nyilvánosságot kapott a csapat országszerte. Az albumot hazai és nemzetközi figyelem övezte, a banda elismerõ kritikákat kapott sajátos hangzásvilágáért és társadalomtudatos szemléletéért.

A 3. kislemezhez, a Rade-hez készült videoklipet a francia és az izraeli MTV is játszotta, hasonlóan más európai zenecsatornákhoz. Emellett számos válogatásalbumon szerepeltek, mint a Ska Generation,”I Woke up in motion”,”Ska Factor Positive” stb. Sokat várt következõ albumukat, a Trumanot 2003-ban adta ki a Lithium Records. Óriási sikerként könyvelhették el, hogy már az elsõ hónapban 25.000 példány fogyott belõle. A Trumano 4 kislemeze követte a Rade sikerét, minden makedón és balkáni slágerlistára felkerült. A lemez promóciójára ráadásul ráerõsített egy 2004-es hazai és európai turné, melynek utolsó állomásaként szülõvárosukban, Skopjéban, 5000 ember elõtt adtak hatalmas, 3 órás koncertet. 2006-ban a Superhiks 3. élõ albumát adta ki, mely legnagyobb koncertjükön készült. Talán jelent valamit, hogy a kiadott 35.000 példányt egy hét alatt kapkodták el…

A Superhikset 2001-ben, 2002-ben, 2004-ben a legjobb makedón zenekarnak választották, Skopje Fair elnevezésû koncertjük pedig 2004-ben Macedónia legjobb rock koncertje lett. Mindegy, hogy egy rockosabb dallamról van szó, vagy egy instrumentális balkáni dudás számról, a Superhiks elõadásmódja mindig táncra készteti a közönséget. Jelmondatuk: Légy nyitott a zenénkre és a tested követni fogja a ritmust.

A mi jelmondatunk: Legyetek ott aug. 25-én!