2024.04.27. - Zita

Academy Award: Az Oscar-díj története

Academy Award: Az Oscar-díj története
Az Oscar-díj (hivatalos angol nevén Academy Award) az Egyesült Államok legrangosabb filmmûvészeti díja, amelyet a Filmmûvészeti és Filmtudományi Akadémia (AMPAS) ad ki több kategóriában 1929 óta.

A díjakat látványos gála keretében minden év februárjában (általában a hónap utolsó vasárnapján) adják át Hollywoodban – 2002 elõtt Los Angelesben (korábban néhányszor New Yorkban is rendeztek gálát). A jelöltekre az akadémia tagjai szavazhatnak.
Az eredményeket rendkívüli titoktartás mellett összesítik és õrzik a díjátadás pillanatáig.

A számos kategória jelöltjei az elõzõ évben bemutatott filmek alkotói közül kerülnek ki, az Akadémia állítja fel a jelöltek listáját, a technikai kategóriákban három, a többi kategóriában öt jelöltet választanak ki, kivétel a Legjobb film kategória, melyben 2010-tõl 10 jelöltet választanak ki.

A díjátadás estéjén a meghívott vendégek zene és ováció kíséretében bevonulnak a vörös szõnyegen a Kodak Színházba. Az estélyen a sztárok híres divattervezõk pompás ruhakölteményeit öltik magukra. Az eseményt több száz televíziós csatorna sugározza az egész világon.

A díj története

Az egyes kategóriák megnevezése idõnként változott, de az elsõ díjátadón kettõ is volt, amely eltért a késõbbiektõl: a legjobb film megjelölése Best Picture, Unique and Artistic Production volt (azaz „egyedi és mûvészi produkció”); az Engineering Effects a technikai díjak elõfutára, 1930-ban nem osztottak ilyet (de hangmérnökit igen), 1931-ben pedig bevezették a Scientific and Engineering és a Technical Achievement kategóriákat. Az 1929-es év kategóriái között még szerepelt a Title Writing, azaz a némafilmekben feltûnõ feliratok írása. Szintén az elsõ évben külön díjat kapott a legjobb vígjáték és dráma rendezõje.

Az elsõ 15 díjátadó ünnepség a Hollywood Roosevelt Hotel-ben, majd a nagykövetnél és a Biltmore szállodáknál került megrendezésre. Az érdeklõdés növekedésével egyre nagyobb tömeget vonzott a rendezvény, így 1942 után a fokozott látogatottság és a II. világháború használhatatlanná tette a helyszíneket. Az ünnepség ekkor színházakba költözött. 1953. március 19-én közvetítették elõször a bemutatást, hollywoodi RKO Pantages Színház-ból. További helyszínváltások következtek, míg végül Los Angeles és New York után 2001-ben a díjátadás visszatért Hollywoodba, a 3400 üléssel rendelkezõ Kodak Színházba. Az átadás látványos gála keretében történik, a filmipar legjobbjai több kategóriában kerülhetnek jelölésre, és vehetik át az arany-szobrocskát.

Évekig változott, hogy az Oscar nyerteseinek nevét közzé tegyék-e az átadást megelõzõen, vagy sem, míg végül az Akadémia 1941 óta használja a zárt borítékos megoldást.

Az elsõ ünnepségen 15 szobrocskát osztottak ki az 1927 és 1928-as eredményekért. Az elsõ, a legjobb színésznek járó díjat az elismert német tragédiaíró, Emil Jannings kapta. Az elsõ díjátadás a média jelenléte nélkül zajlott, míg a második évben olyan lelkesedés várta az ünnepséget, hogy egy egyórás élõ rádióadás közvetítette az eseményt. Az elsõ televíziós közvetítés 1953-ban volt, ekkor milliók kísérték figyelemmel az ünnepséget a képernyõkön keresztül Amerikából és Kanadából. 1966-ban már színesben nézhették a televízió-nézõk ugyanezt, 1969-re már több, mint 200 országban közvetítették a ceremóniát.

A jelölés

A mostani szabályozás szerint a jelölendõ filmnek a megelõzõ naptári év valamelyik napján kell forgalomba kerülnie Los Angelesben. A filmnek el kell érnie a 40 perces („feature-length”) hosszúságot a kvalifikációhoz (kivéve a rövidfilmes díjaknál). A filmnek hozzáférhetõnek kell lennie 35 mm-es vagy 70 mm-es filmen vagy egy 24/48 fps-es progressive scan digitális filmen legalább 1280×720 pixel felbontásban.

Az Akadémia különbözõ tagozatai a saját területükön adhatnak le jelöléseket, ugyanakkor minden Akadémia-tag jelölhet A legjobb film kategóriában filmeket. Gyõzteseket a szavazás második fordulója után hirdethetnek, amikor is minden tag minden kategóriában szavazhat a jelöltekre.