2024.04.24. - György

DANIEL POWTER - Under The Radar

DANIEL POWTER - Under The Radar
Album megjelenés: 2008. szeptember 8 (világszerte)!

Amikor Daniel Powter és a producer Linda Perry az év elején bevette magát egy Los Angeles-i stúdióba, hogy felvegyék az Under the Radar címû új albumot, a zenésznek még fogalma sem volt róla, hogy milyen zene is alakul ki. „Tudtam, hogy a dalok jók” – magyarázza a hegedûsbõl lett énekes, dalszerzõ, zongorista. „De nem gondoltam, hogy ilyen sok gitár lesz benne. Nem gondoltam, hogy néhány dal elektronikus lesz.
Nem gondoltam, hogy lesznek benne vonósok. De Linda annyira színesen látja a zenét, tõle ered az összes ötlet. Nekem csak hagynom kellett, hogy kibontakozzon.

Linda Perry, aki maga is énekes-dalszerzõ és zenész, James Blunt, Gwen Stefani és Christina Aguilera karrierjét változtatta meg hihetetlen módon. Linda brutális õszintesége, és a képessége, hogy rávegye a mûvészeket, hogy az érzelmeik legmélyére ássanak le, közismert. Az Under the Radar –on Powterbõl élete legjobbját hozta ki. „Linda olyan mint egy terapeuta” – meséli Powter. „Sírtam a stúdióban, és õ is sírt. Frusztrált voltam, mert nagyon sokat követelt tõlem dalszerzõként és elõadóként is. De õ egy nagyon kedves, törõdõ, csodálatos és érzelmes nõ. Ha vele akarsz felvételt csinálni, meg kell tanulnod, hogyan viselj el egy seggbe rúgást. Nekem ez segített. Katarktikus élmény volt.”

A kemény szavak és a szeretet kettõsége, amire szüksége volt Powternek az elõzõ év kavalkádja után. Amikor 2005-ben a Warner Bros. Records megjelentette Powter azonos címû albumát Európában, a zenész csak bámult, ahogyan a karrierje az egekbe repült elsõ slágere, az ellenállhatatlanul fülbemászó „Bad Day” hatására. A dal gyorsan az év legtöbbet játszott dala lett Európában, valamint elsõ helyre száguldott a slágerlistákon az Egyesült Királyságban, Németországban, Franciaországban, Hollandiában, Svájcban, Belgiumban, Dániában és Norvégiában. Szintén elsõ helyre került Kanadában, Ausztráliában és Új-Zélandon, valamint az ötödik helyet foglalta el Olaszországban, Ausztriában, Svédországban, Brazíliában, Finnországban, és Dél-Afrikában. Az album platinalemez lett Japánban és az Egyesült Királyságban, Írországban, Franciaországban és Svájcban. Ausztráliában, Kanadában, Szingapúrban és Tajvanon pedig aranylemezt kapott.

A lenyûgözõ európai sikeren felbuzdulva, a Warner Bros. Records az Egyesült Államokban is kiadta a Daniel Powtert. Itt a Billboard Top 200-as listájának 9. helyén debütált, köszönhetõen a „Bad Day”-nek, ami mostanra megállíthatatlanul sikeres, és az USA-ban minden idõk legtöbbször megvásárolt digitálisan letölthetõ zeneszáma lett. Eddig közel 2,5 millióan töltötték le. A „Bad Day” öt egymást követõ héten állt a Billboard Hot 100-as slágerlistájának az élén és a dal kapcsán Powtert 2007-ben Grammy díjra jelölték a „Legjobb férfi elõadó” kategóriában.

A dalt három újabb kislemez követte: „Free Loop”, „Jimmy Gets High” és „Lie to Me” címen, melyek nyomán a Daniel Powter több mint 2,7 millió példányban kelt el világszerte. A negyedik kislemez, az élõ koncertek nagy kedvence, a „Love you Lately” számos országban felkerült a Top 10-es listákra, valamint bonus trackként megtalálható az Under the Radar-on is.

Mivel hatalmas igény volt rá, hogy Powtert élõben is láthassák koncerteken, a zenész turnéra indult. De a végtelennek tûnõ média szereplések és turnézás végeztével Powter érzelmileg kiüresedetten találta magát. „Teljesen ki voltam égve.” – meséli. „Nem tudtam, hogy honnan fog a zene jönni, úgy éreztem nincs túl sok mondanivalóm.” Úgy döntött, hogy beveszi magát egyedül egy Los Angeles-i stúdióba és meglátja, mi történik. Két héten belül a , “Best of Me,” a “Whole World Around,” az “Am I Still the One,” és a “Not Coming Back” csak úgy elõtört belõle. „Egyszerûen csak újra beleszerettem a dalszerzésbe. Amikor leültem a zongora mellé nagyon jól éreztem magam.” –emlékszik vissza az énekes. Ha az elõzõ album, melyet elõször egy picike vancouveri lakásban rögzítettek, arról szólt, hogy Powter megpróbálta felfedezni a hangját, az Under the Radar egy mûvész hangja, aki kreativitását próbálgatja, finomítgatja a hangját, és megtalálja önmagát. „Linda azt akarta, hogy egy ’mûvész’ felvételeit készítsük el. És azt hiszem, ez az, ami történt.” – meséli Powter.

A „Best of Me” azonnal megadja az alaphangot: „Alapvetõen azt akarja mondani, hogy fogadj el ahogy vagyok, vagy hagyj meg ilyennek, de ez az ami én vagyok.” – magyarázza Powter. „Ez volt az elsõ dal, amit felvettünk, és ez megnyitotta számomra az ajtót, hogy átlépjek önmagamon. Ahogy ez megvolt, a dolgok nekilódultak és minden sokkal könnyebb lesz.” Az album további fénypontjai között van az elsõ kislemez, „Next Plane Home”, a „Whole World Around” és az „Am I Still The One?”. (Utóbbiban Perry nagyon különleges vokális teljesítmény nyújt.) Az egész lemez tanúságot tesz Powter elkötelezettsége mellett a klasszikus pop zeneszerzés felé, melyben fontos szerepet kapnak a felejthetetlen dallamok és himnuszszerû refrének. Az eddig fõként zongora alapú hangzást kiegészítik húzós gitár szólamokkal, elektronikus részletekkel és elsöprõ vonósokkal.

„Énekes-dalszerzõként felelõs vagyok azért, hogy kommunikáljak és kapcsolatokat teremtsek az emberekkel.” – magyarázza. „Számomra a zene többet elmond, mint a szavak, úgyhogy én erre támaszkodom, de azt hiszem, sok embernek inkább a szöveg a fontos. Alig várom, hogy újra úton legyek, mert itt ez a csodálatos, õszinte lemez.”