2024.04.25. - Márk

Tigris a hóban

Az Oscar-díjas Roberto Benigni új filmjében Az élet szép témáját aktualizálta, s hõsét ezúttal a második világháború helyett az iraki háború nem kevésbé abszurd valóságába helyezi. A fõszerepet az olasz rendezõ ismét magára osztotta (ugyanolyan bogaras, szenvedélyes figurát alakít, mint a Johnny Stecchino óta egyfolytában), és természetesen most is imádott felesége játssza a bálványozott nõt.
A költõ-egyetemi tanár Attilio alakjával Benigni ismét Chaplin babérjaira tör, aki egész Irakig elcsetlik-botlik, hogy megmentse szerelmét. A vállalkozás (gyógyszert szerezni az ostromlott országban) még lehetetlenebb, mint Az élet szépben volt.

A korábbi filmben használt naiv, mesei látásmódot a rendezõ itt a végletekig viszi: a cselekmény kanyarulatai minden eddiginél valószínûtlenebbek. Attilio az arab országban hihetetlenebbnél hihetetlenebb kalandokba keveredik tevékkel, megszálló amerikai katonákkal és helyi lakosokkal, álmaiban pedig Tom Waits énekel neki.

Benigni filmjében majdnem minden szemmel láthatóan festett díszlet. Másnál ez a díszletvilág talán hiteltelen és nevetséges lenne, de amitõl ez itt mégis mûködik, az Benigni hihetetlen karizmája: az általa alakított ronda, vékony kis ember még a legszebb nõket, a legzordabb katonákat és a legmakacsabb tevéket is leveszi a lábukról.

A részletek itt tulajdonképpen egyáltalán nem számítanak. Csak kell hozzá egy hiteles figura, aki mindezt a mesét és csodálatos hazugságot elhiteti velünk - a világ többségének szemében Roberto Benigni ilyen.