2024.04.16. - Csongor

Királyi buli: Oscar 2011!

Királyi buli: Oscar 2011!
Kissé csalódottan távoztak a nagy esélyesek az idei Oscar-díjátadóról. A király beszéde négy szobrocskát vihetett haza, míg A félszemût máris az este veszteseként emlegetik.
Oldal nyomtatása Szövegméret növelése Szövegméret csökkentése Oldal továbbküldése

Biztosnak ígérkezõ jóslatokkal és reményteli várakozással indult ma hajnalban a 83. Oscar-díjátadó gála a Kodak Színházban, de nem minden tipp jött be a szakértõknek sem. Igazi nyertese kevés volt az idei átadónak, ám vesztesekbõl bõvelkedett az élmezõny.
A vörös szõnyeges bevonulás helyi idõ szerint vasárnap este vette kezdetét Los Angelesben. A show házigazdái idén Anne Hathaway és az díjesélyes James Franco voltak. Mindenkit maga mögé utasított A király beszéde címû történelmi dráma, idén Tom Hooper alkotása lett a legjobb film az Oscar-gálán. A király beszédében nyújtott alakításáért Colin Firth vihette haza a legjobb férfi fõszereplõnek járó szobrocskát, a nõi mezõnyben a legjobb nõi fõszereplõ Natalie Portman lett.

A legjobb nõi mellékszereplõ Melissa Leo, a legjobb férfi pedig Chistian Bale lett. Mindketten A harcos szereplõi voltak.

A Toy Story 3 a legjobb animációs filmnek, valamint a legjobb betétdalért járó elismerést söpörhette be, az utóbbit a Randy Newman által komponált és Gwyneth Paltrow által elõadott We Belong Togetherért.

A legjobb operatõr Wally Pfister lett az Eredet fotografálásának elismeréseképpen. Ez a film kapta a legjobb hangmérnöki munkáért járó Oscarokat is, mind a legjobb hangeffektus, mind pedig a legjobb keverés kategóriában.

A 2011-es Oscar házigazdái: James Franco és Anne Hathaway

A legjobb látványtervezésért és díszletért, valamint a legjobb jelmezekért járó elismerést az Aliz csodaországban kapta.

Az idegen nyelvû filmek közül az aranyszobrot a dán Egy jobb világ nyerte el.

A legjobb rövid dokumentumfilm a Strangers no more, a legjobb rövidfilm a God of Love, a legjobb animációs rövidfilm pedig a The Lost Thing lett.

A dokumentumfilmek kategóriájában a globálissá terebélyesedett amerikai pénzügyi válság történetét feldolgozó Inside Job címû alkotást jutalmazták.

A gálát megelõzõen életmûdíjat kapott Kevin Brownlow filmtörténész, Francis Ford Coppola producer-rendezõ, Jean-Luc Godard rendezõ és Eli Wallach színész.

Holtverseny

Arányaiban a legsikeresebb filmként az Eredet végzett, 8 jelölése közül a felét, 4 szobrot sikerült besöpörnie vasárnap a Kodak Színházban.

Holtversenyben végzett mellette A király beszéde, bár a film 12 jelölésébõl csupán csak négyet kapott meg. Bezsebelte a legjobb filmért járó szobrocskát, továbbá: a legjobb férfi fõszerepért Colin Firth, a legjobb rendezésért Tom Hooper, a legjobb eredeti forgatókönyvért pedig David Seidler vehette át az Oscar-díjat.

A középmezõnynek bejött az este

A közösségi háló alkotógárdája három Oscart könyvelhetett el: a legjobb adaptált forgatókönyv szerzõjeként Aaron Sorkint ismerték el, a legjobb vágásért Angus Wallt és Kirk Baxtert jutalmazták, a legjobb filmzenéért járó díjat pedig Trent Reznor és Atticus Ross vehette át.

Két szobrot vihet haza a Toy Story 3., ami öt jelöléssel indult neki a versenynek. A két szoborral büszkélkedõ filmek között végzett még az Alice Csodaországban is – jó teljesítménynek tekinthetõ a végeredmény három jelöléséhez képest.

Két díjjal büszkélkedhet még A harcos, ami hét jelöléssel indult neki az idei Oscar-mezõnynek.

A nagy vesztesek

Egyetlen egy aranyszobrot sem sikerült elhozni A félszemûnek a 83. Oscar-gáláról, bár tíz jelölést is kapott. A 127 óra szintén 6 jelöléssel büszkélkedett, de begyûjtenie egyet sem sikerült.

Az este másik nagy vesztese a Fekete hattyú lett: öt jelölés közül mindössze egyet sikerült elvinnie, jócskán a várakozások alatt teljesítve ezzel.

Bár jelölést nem kaptak, egy-egy szobrot mégis magáénak tudhatnak a Farkasember, az Egy jobb világ, a God of Love, a Strangers No More és az Inside Job címû filmek.