2024.03.29. - Auguszta

Palya Bea táncdalokat énekel

Palya Bea táncdalokat énekel
Örökzöldben utazni kellemes!

Az 1960–70-es évek táncdalai olyanok, mint a népdalok: mindenki ismeri õket és megtalálja bennük saját történetét – véli Palya Bea. Az énekesnõ új albumán egykori táncdalfesztiválos dalok szerepelnek – áthangszerelve. Köztük egy duett az édesanyjával.

Magyar, cigány, balkáni népzene, indiai és arab dallamokkal átszõtt muzsika csendül fel Palya Bea eddigi albumain – ha éppen nem ½egyszál ének½.
Gondolhatnánk, a táncdalfesztivál közismert dalai nem állnak közel a makói születésû énekesnõ szívéhez, ám új, ½Én leszek a játékszered½ címû lemeze nem ezt mutatja. Én mellettem elaludni nem lehet, Utánam a vízözön, Én nem akarok mindenáron férjhez menni, Mama, Megáll az idõ – csak néhány ismert sláger a 60–70-es évekbõl és a lemezrõl, amit máig több generáció dúdolgat.

– Két éve Böhm György szervezett egy táncdalfesztiválos koncertet a Mûvészetek Palotájában, amelyen rám osztott négy dalt. Amikor gyakoroltam, mindenki körülöttem azonnal visszaénekelte az ismert dallamokat. Különösen a szüleimet volt szép látni, amikor elkezdték dúdolni az egykor közkedvelt számokat, és jöttek a régi történetek – idézte fel az énekesnõ, miért ragadták meg a fantáziáját a táncdalok.

A Mézesszívek címû számban például édesanyjával énekel duettet, ha nem is egyszerre vették fel kettõjük hangját. – Tavaly a szülinapomon mentem a Müpába próbálni. Mielõtt beléptem az épületbe, megszólalt a telefon, anyu volt az, köszönteni. És beleénekelte nekem ezt a dalt... Jaj, ott sírtam el magam – emlékezik az énekesnõ. A duett egyébként egy véletlen: alkotótársa, Gryllus Samu kérte Beát, hogy a Mendelssohn-nászinduló témára improvizáljon egy rövidet az Én nem akarok mindenáron férjhez menni címû dal elé. Erre került rá Bea édesanyjának az éneke, amit még ifjúkorában vettek fel. Különleges idõutazás jött létre: a húszéves anya duettje harmincnégy éves lányával.

A játékosság mellesleg nem csak a lemez címében tûnik fel. – Tavaly jelent meg az Egyszálének címû album és többek között létrehoztunk egy szefárd (a szefárdok a zsidók egyik nagy etnikai csoportja – a szerk.) koncertet is.

Alapvetõen játszani szerettem volna az intenzív alkotói munka után, nem komoly lelki kérdéseket megoldani. De persze kiderült, hogy ebbe is magamat éneklem bele, ahogy Samu is magát írja a zenébe. Mindenesetre nagyon közösségi album lett, annyit nevettem a felvételek, a próbák alatt, mint még soha – osztotta meg velünk az énekesnõ.

A listán eredetileg 150 dal szerepelt, amelyekbõl a saját egyénisége alapján is válogatott, de sokat tett hozzá az eredeti elõadóé is. Így került fel a lemezre két szám Psota Iréntõl, három pedig Kovács Katitól. – Nem az eredeti számokat akartuk rekonstruálni, arra voltunk kíváncsiak, hol találkozik a mi világunk és az eredeti dal. Én népzenével és keleti klasszikus zenével foglalkozom, Samu kortárs zeneszerzõ dzsesszelõképzettséggel, aki a népzenébe ½nõtt bele½. Sok elembõl táplálkozik kettõnk közös zenei nyelve. A munka folyamán egyúttal a mi saját emléktárunkban is kutattunk: annyi zenét csináltunk együtt, hogy folyton beúsznak saját idézeteink, saját korábbi dallamaink, szövegeink, régi hangulataink – magyarázta Palya Bea.

A dalokat saját alkotói egyéniségük szerint hangszerelték újra. Az Utánam a vízözönt eredetileg vissza akarta adni, mondván, nem tud mit kezdeni vele. Aztán jött az improvizáció és az aprólékos munka a dallammal, és végül balkáni-cigányos hangszerelést kapott a dal. – Ekkor került közel hozzám a szám, és ott, a stúdióban, a fejemben megjelent a nagyapám. Arra gondoltam, biztosan tetszene neki – bár lehet, hogy így is hallja.