2024.04.20. - Tivadar

David Byrne koncert

David Byrne koncert
David Byrne megkérdõjelezhetetlenül a világ aktuális zenei irányzatainak egyik meghatározó alkotója immár bõ harminc éve.

A skót-amerikai zenész és mûvész leginkább a Talking Heads, a legnagyobb hatású amerikai new wave zenekar alapítójaként, dalszerzõjeként és frontembereként lett ismert 1974 és 1991 között. Azóta szólólemezein dolgozik. Munkáját Grammy-, Oscar- és Golden Globe-díjakkal tüntették ki.
Byrne mûvészeti iskolákban tanult, ezek közül a Rhode Island-i Ipartervezõi Szakiskolában ismerte meg Chris Frantz-et és barátnõjét, Tina Weymouth-t, akik mellé már csak Jerry Harrison-ra volt szükség, hogy 1975-ben megalapíthassák a Talking Heads-et.

Idõközben Byrne a kortárs zene egyik meghatározó zenészével, zeneszerzõjével, teoretikusával, Brian Eno-val is együtt dolgozott, aminek eredményeként 1981-ben megjelent My Life in the Bush of Ghosts címû elsõ közös albumuk, amelyen a zene történetében elõször használtak hangmintákat.

Byrne rendkívül szerteágazó és gazdag tevékenységbõl csak ízelõként sorolunk fel párat: 1981-ben Twyla Tharp koreográfussal sznípadra állították a The Catherine Wheel címû balettet rendhagyó zenékkel, ritmusokkal, amely a Broadway sikere lett. Filmzenéi közül Bernardo Bertolucci Az utolsó kínai császár címû filmjéhez készült zenéjét Oscar-díjjal jutalmazták.

1984-ben õ rendezte, szerezte és koreografálta a legendás Stop Making Sense címû filmet, amely a Talking Heads zenekar számainak legjavát vonultatta fel, s Robert Wilson The Knee Plays címû operájának is õ szerezte a zenéjét. Megalapította a Luaka Bop világzenei kiadót, amely olyan együtteseket jegyez, mint a Cornershop, Os Mutantes, Los De Abajo, Jim White, Zap Mama, Tom Zé, Los Amigos Invisibles és mások.

Képzõmûvészeti tevékenységét számos múzeum és kortárs mûvészeti galéria mutatta világszerte, emellett számos közterületen készített installációkat, amelyeknek legnagyobb részét anonim mûvészként valósította meg, és még hosszan sorolhatnánk a hihetetlenül gazdag életpálya megannyi elképesztõ állomását.

Legújabb koncertsorozatának az elõzménye, hogy Byrne és Eno 2008-ban ismét összeálltak, hogy megalkossák kiváló Everything That Happens Will Happen Today címû lemezük anyagát, melynek élõben való elõadásához Byrne egy kiváló zenekart is összehozott. Ennek a világkörüli turnénak a keretében jön el hozzánk elõadni a Songs of David Byrne and Brian Eno címû mûsorát.

Legújabb lemezük az elsõ közös munka az 1981-es My Life in the Bush of Ghosts címû lemez óta, emellett Eno producere és társszerzõje is volt számos Talking Heads dalnak. Ezen a lemezen Byrne és Eno az elektronikus és a gospel zene ötvözését valósították meg, miközben egyébként a két nagy mester tevékenységének valamennyi finom árnyalata megtalálható rajta a popos hangvételtõl a különös hangmintákon át az összetett zajgroove-ig és a kísérletezõ, improvizatív játékig, a rock, a world music, a pop, a jazz, s mindenekelõtt az elektronika és a gospel lefegyverzõ elemeinek a felvonultatásával.

Budapesti fellépésén Byrne számos Brian Eno-val közösen jegyzett szerzeményt, valamint néhány olyan Talking Heads dalt ad elõ, amelyeknek Eno volt a producere. A turné valamennyi eddigi állomását zajos, teltházas siker kísérte, beleértve kiindulópontját is, a New York-i Radio City Music Hall-ban adott felejthetetlen duplakoncertet.