2024.03.28. - Gedeon, Johanna

Megalakult a Magyar Könnyûzeneszerzõk és Szövegírók Egyesülete

Megalakult a Magyar Könnyûzeneszerzõk és Szövegírók Egyesülete
Budapest - Kedden tartotta alakuló ülését a SZERZÕK - Magyar Könnyûzeneszerzõk és Szövegírók Egyesülete. A szervezet célja a hazai könnyûzene képviselõinek érdekvédelme, és a magyar zene arányának növelése a hazai rádiókban - tájékoztatta az alakuló ülést követõen szerkesztõségünket az egyesület elnöke.

A Belmondo együttesbõl is ismert Czutor Zoltán elmondta, a magyar könnyûzenészeknek eddig nem volt olyan érdekvédelmi szervezetük, amely kizárólag az õ érdekeik védelmével foglalkozott volna.
Az Artisjus Szerzõi Jogvédõ Egyesület ugyanis minden szerzõt képvisel, beleértve többek között az irodalmárokat, a zenemûkiadókat és a komolyzenészeket is - mutatott rá a frissen megválasztott elnök.

Beszámolója szerint a rövid formában csak SZERZÕK nevet viselõ egyesület tagjai kizárólag magánszemélyek lehetnek. A szervezethez az alakuló ülésen negyvenegy mûvész csatlakozott, többek között Lovasi András, Presser Gábor, Novák Péter, Hajós András, Hamza Zoltán, Dopeman, Náksi, Kardos Horváth János, Bolyki Balázs és Benkõ László.

"Igyekeztünk a legszélesebb szerzõi kört átfogni, mind kor, mind stílus tekintetében" - hangsúlyozta az egyesület vezetõje, hozzátéve, hogy továbbra is várják a könnyûzenészek csatlakozását.

Czutor Zoltán kiemelte: a közhasznú egyesület nem kíván üzleti tevékenységet folytatni, de a lobbizástól a zenei szakma más területeinek, illetve a közönségnek szóló látványos akciókig sok minden szerepel majd tevékenységeik között, így részt kívánnak venni például az új médiatörvény megalkotásában is.

"Több magyar zenét a rádióba!" - szólt további fontos célkitûzésükrõl Czutor Zoltán. Mint elmondta, a nemzeti könnyûzene felhasználásában a hazai rádióadók drasztikusan alatta maradnak az európai átlagnak, illetve nem követik a CD-eladások vagy a koncerten felhasznált szerzemények arányát sem.

Mint az érdekvédelmi szervezet vezetõje felvetette, az új médiatörvénybe bekerülhetne egy médiakvóta, amely szabályozhatná a játszott magyar zeneszámok arányát. Az igazán komoly kulturális befolyással rendelkezõ országokban 40 és 60 százalék között van a kötelezõen játszandó nemzeti zene aránya, Magyarországon jelenleg nincs érvényben ilyen kvóta - hangsúlyozta Czutor Zoltán.

Az egyesület elnöke elmondta, a mûvészeti, minõségbiztosítási kérdésekkel õk sem tudnak foglalkozni, mert az könnyen a szervezet széteséséhez vezethetne.