2024.04.19. - Emma

A graffiti nemcsak 'undeground' lehetne...

A graffiti nemcsak 'undeground' lehetne...
Madrid - Spanyolországban önkormányzatok, állami intézmények kötnek szerzõdéseket falfirkászokkal épületek díszítésére.

Arra a kérdésre, hogy az underground mûvészetbõl elfogadott, kereskedelemben is megjelenõ mûtárgyak lesznek-e, egyelõre még nincsen határozott válasz, de valami már elindult ebbe az irányba.

Madrid egyik külvárosában, a 8600 lakosú Paracuellos de Jaramában az önkormányzat három iskola dekorálásával bízott meg egy graffitist.
Az egyik tanácsnok séta közben figyelt fel rajzaira, amelyek különböztek a sok össze-vissza, értelmetlen és csúnya firkától. Azt gondolta, hogy lehetõséget kellene adni az alkotónak. Így került sor a három iskola kifestésére meghirdetett pályázatra, amely iránt ugyan sok fiatal érdeklõdött, de jelentkezõ kevés akadt. "A graffitisok olyanok, mint a motorosok, többé-kevésbé zárt csoportok, amelyek bizalmatlanok minden hivatalos dolog iránt" - indokolta a dolgot az önkormányzat embere az El País címû spanyol lapnak.

A pályázatot Raoul Gualix nyerte meg. A 18 éves fiatalember már három éve graffitizik, mint mondta, azért, mert szeret festeni, és az is motiválja, hogy az emberek láthassák mûveit, erre pedig eddig kevés lehetõsége volt. Most örül az alkalomnak. Nem zavarja, hogy ezúttal nem festheti azt, amit akar, mesefigurákkal kell a falakat díszítenie, de megérti, hogy olyan mûre van szükség, amit a gyerekek ismernek, megértenek. Véleménye szerint van olyan graffitis, akit annak kockázata is vonz, hogy rajtacsíphetik az illegális tevékenységen. Õ általában elhagyott hajókon, lakatlan épületeken élte ki mûvészi ambícióit.

A városrész felelõsei elmondták, hogy megpróbálnak a fiataloknak több lehetõséget is teremteni, ahol a lehetõ legnagyobb mûvészi szabadsággal alkothatnak.

Almería is ezen a nyomon jár. Szerzõdést kötött Daniel Fernandezzel, akinek reklámgrafikai diplomája van, 20, transzformátorra festett képre. Az õ graffitijeire a járókelõk figyeltek fel, mert alkotásai tele vannak "költészettel, realizmussal, színnel." Õ maga úgy vélekedik, a graffiti egyik módja annak, hogy megjelenjen a mûvészet az utcán és élvezzék azok is, akik nem járnak múzeumba. Általában nagy falfelületre fest, és elõzetesen mindig engedélyt kér a tulajdonostól. Az egyik legjobb munkája egy 320 négyzetméteres szupermarketfalra készült, 600 doboz spray-t használt fel hozzá. A transzformátorok 20 négyzetméteresek, számítása szerint 30 spray fogy el hozzájuk, ami kb. 1200 eurós (kb 300 ezer forint) kiadást jelent, ez azonban már nem az õ zsebére megy.

A mûvészi graffiti tetszik a lakosságnak, egyre többen fényképezkednek egy-egy falfestmény elõtt. És most, hogy a hivatalos kultúra is felfrissítõ alternatívát kezd látni benne, érdekes jövõ állhat elõtte.