2024.04.19. - Emma

Oscar-lázban égett Hollywood

Oscar-lázban égett Hollywood
Martin Scorsese új filmje, a „The Departed" nyerte az idén a legjobb film díját a vasárnap délutáni Oscar-gálán. A rendező életében először vehette át az amerikai Filmakadémia aranyszobrocskáját.

Scorsese és Spielberg„Megnéznék még egyszer a borítékot?" - mondta Scorsese, aki mindeddig a legnagyobb élő rendező volt, akinek nem sikerült Oscar-díjat nyerni. Filmjei sem nyertek eddig díjat, holott olyan klasszikusok fűződnek a nevéhez, mint a „Dühöngő Bika (Raging Bull)", vagy a „Nagymenők (Goodfellas)".
A rendezőnek három kollegája adta át a díjat, Steven Spielberg, Francis Ford Coppola és George Lucas. „Az évek során már annyi ember kívánta nekem ezt a pillanatot" - mondta Scorsese, amikor átvette a szobrocskát.

A többi kategóriában befutóként számon tartott négy jelölt közül három be is váltotta a hozzá fűzött reményeket: a legjobb színésznő kategóriában Helen Mirren győzött, a „A királynő (The Queen)" című filmben II. Erzsébet szerepében nyújtott alakításáért, a legjobb színész kategóriában Forest Whitaker vehette át a díjat Idi Admin ugandai diktátor megformálásáért a „Skócia utolsó királya (The Last King of Scotland)" című filmben, a legjobb női mellékszereplő pedig idén Jennifer Hudson lett, aki a „Dreamgirls"-ben alakított egy soul-énekesnőt. A negyedik befutónak várt jelölt, Eddy Murphy elől azonban Alan Arkin vitte el a díjat a „Little Miss Sunshine"-ban nyújtott alakításáért.

A „The Departed" vitte a pálmát azonban az este, mivel négy kategóriában zsebelte be az Oscart, többek között a legjobb feldolgozott forgatókönyv díja is az övé lett. Az idei díjakat régen osztották ki ennyire széles körben: két fekete színész is győzött, és olyan nemzetközi drámák, mint a „Pan's Labirynth", a „Bábel" és a „Letters From Iwo Jima" is kaptak díjat. A barátságos személyiségű Forest Whitaker pedig egy olyan szerepben nyerte el a díjat, ami különösen durva, és személyiségéhez egyáltalán nem illik: a barbár, de hipnotikus erejű ugandai diktátort, Idi Amint sikerült emlékezetesen alakítania a filmvásznon. Alan Arkin győzelme meglepetés volt. A „Little Miss Sunshine" alacsony költségvetésű filmben egy mocskos szájú, heroinfüggő nagyapát játszott el.



Jennifer HudsonJennifer Hudson élete első filmjében azonnal Oscar-díjas lett, egy vokalista lány szerepében, aki nehéz időket él át, miután kidobják egy '60-as évekbeli lányzenekarból. A szerepet alig két évvel azután kapta, hogy híressé vált az „American Idol" show döntőseként. A „Little Miss Sunshine" a legjobb eredeti forgatókönyv kategóriában is győzött. A film egy érzelmileg teljesen kaotikus család problémás, de nagyon vidám utazását meséli el, amit abból a célból tesznek, hogy „édes kislányukat” (akit a 10 éves, legjobb női mellékszereplő kategóriában jelölt Abigail Breslin játszott) szépségkirálynő választásra vigyék.

Egy eredeti történetet, Al Gore amerikai elnökjelölt globális felmelegedés elleni kampányának sztoriját feldolgozó „Inconvenient Truth" című film nyerte a legjobb dokumentumfilm díját, valamint a legjobb eredeti betétdal kategóriában is győzött, a nyíltan homoszexuális Melissa Etheridge „I Need to Wake Up" című dalával.

Gustavo Santaolalla zeneszerző élete második díját nyerte az idén a „Babel" című filmmel, tavaly a „Brokeback Mountain" című filmmel nyert. A táncoló pingvin musical, a „Táncoló talpak (Happy Feet)" nyerte el a legjobb egész estés animációs film díját, elhappolva azt a számítógépes animáció nagy úttörője, John Lasseter elől, aki a „Verdákkal (Cars)" volt jelölt az idén.

A vad, spanyol nyelvű mese, a „Pan's Labirynth" három díjat nyert az idén. A film egy lányról szól, aki egy bonyolult fantáziavilágot agyal ki magának, hogy megmeneküljön a '40-es évek fasiszta Spanyolországának brutális realitásától.

A németek is vihettek haza egy kis szobrot, a „The Lives of Others" című filmmel a legjobb idegen nyelvű film kategóriában. A történet egy drámaíróról és színésznő barátnőjéről szól, akiket rendőrségi megfigyelés alá helyeznek a '80-as években Kelet-Berlinben. A „Letters from Iwo Jima" című film a legjobb zenei szerkesztés kategóriájában győzött, Alan Robert Murray és Bub Ashman vihette haza a szobrocskát. Murray apja egy Iwo Jima-i túlélő volt.

A vesztesek között rekord született: Kevin O'Connell 19 jelölésből egyet sem nyert meg az idén. O'Connell többek között Mel Gibson új filmjének zenei szerkesztőjeként is jelölt volt, de vesztett. Az „Apocalypto" három kategóriában indult, de egyben sem sikerült győzedelmeskednie.

Hetek.hu