2024.04.25. - Márk

A Fantasztikus négyes és az Ezüst utazó

Két évvel ezelõtt lehetett elõször részünk a Fantasztikus Négyes címen elkövetett merényletben, s bizony csak a legnaivabbak gondolhatták, hogy a második résszel majd a producerek kiköszörülik a csorbát. Talán ha maga a stúdió ráeszmélt volna, hogy ebbõl még lehetne valami, csak más csapattal, akkor megmenekülünk a folytatástól. De nem. Kár lenne köntörfalazni, a legborzasztóbb adaptációk frontján csupán A macskanõ és A szellemlovas vehetné fel a versenyt jelenleg tárgyalt filmünkkel.
Ha a stáblistát böngészve nem rettenünk el a mozitól, hát az elsõ jeleneteket látva bizonyosan rádöbbenünk: hibát követtünk el. A készítõk (a milliókat pumpáló stúdióvezetéssel egyetemben) semmit nem fogtak fel az elsõ epizódot ért kritikai észrevételekbõl: a színészek ugyanúgy ripacskodnak, az általuk megformált szereplõk mellõznek bármiféle karakterisztikát, egysíkúságukat csupán a speciális képességeik törik meg, a szimpátia (ne adj‘ isten, drukk) fel sem merül az irányukban, jelenlétüket tényként kezeljük, annyira üresek, hogy még gyûlölni sem tudjuk õket. Aztán itt van Hollywood legújabb rejtélye, a direktor Tim Story, aki már második százmillión felüli moziját produkálja, miközben rendezése mellõz bármiféle erõt, eredetiséget; a film atmoszférája egy frissen mosott befõttesüvegével vetekszik, s bizony a leendõ kompóttégely áll nyerésre.


Ami igazán félelmetes, hogy a készítõk hiába csippentették ki a több száz részt számláló képregényfolyam legütõsebb karaktereit (Ezüst Utazó, Galactus) a filmjükhöz, képtelenek általuk bármiféle izgalmat, feszültséget csempészni az alkotásba. Persze ennek szelét õk már az elején érezhették, hiszen mi más indokolná, hogy a történetet tovább terhelik a teljesen inkoherens szerepcserés megoldásokkal, és képesek még az elsõ rész übergonoszát is visszacsempészni, hogy az teljesen súlytalanul kevergesse a kulimászt, ásításra ösztönözve ezzel a jobbra érdemes közönséget. Hiába adott az apokalipszis, a végsõ pusztulás réme, egyre fáradtabban figyeljük a csapatszétesés krízisével és az amerikai hadsereg legröhejesebb tábornokával is megküzdõ, már-már bohózatba illõ Fantasztikus Négyest.


Félreértés ne essék, nem vagyunk sznobok, szeretjük a poénos akciót, a jófajta popcornmozit, képesek vagyunk értékelni a gigantikus robotok háborúját, a negyedszer is összevérezett McClane-trikót, de azt senki ne várja, hogy érdemben értékeljünk egy olyan filmet, amely egy pillanatra sem képes beszippantani a nézõt, megmozgatni a mozis képzeletet. Csak ülünk a székben, figyeljük a vásznat, a nevetségesbe hajló alakításokat, a humorosnak képzelt, éppen ettõl erõltetett jeleneteket, a monumentálisnak tervezett, de teljesen steril speciális effekteket. Amit látunk, az a vászon, rajta másodpercenként huszonnégy kockával, az elpazarolt milliók, mozgóképes varázs azonban egy pillanatnyi sincs, a film egyszerûen képtelen elõcsalni akár egy másodpercre is a szórakozni vágyó énünket. Ha pedig már ennyire sem képes, mit is mondhatnánk mást, mint hogy a jó érzésû mozilátogató messzirõl kerülje el ezt a vizuális szörnyszülöttet.