2024.04.24. - György

Sziget: a bérletesek 75 százaléka külföldi

A Sziget fesztivál napi többtízezer, sokszor 65-70 ezer látogatójának mintegy fele külföldi, ugyanakkor az egész eseményt az elejétõl a végéig végigbulizó bérletesek között az arányuk csaknem 75 százalék - mondta Gerendai Károly, a Sziget ügyvezetõ igazgatója.
Mint kifejtette, bár a korábbi években tapasztalt folyamatos növekedés után a külföldi bérleteladások idén 2 százalékkal visszaestek, ez nem a pénzügyi válság következménye, hanem annak, hogy a francia közvetítõ partnercégben változások álltak be, és most egy átmeneti idõszakot élnek meg.

Ennek ellenére Franciaországban mintegy ötezer Sziget-bérlet kelt el idén, amit csak Hollandia elõzött meg tízezres eladással. A fesztivál hollandiai népszerûségét Gerendai szerint jól mutatja, hogy a ottani partnercég külön "bulivonatot" indított Budapestre: ezen már útközben dj-k segítik, hogy megfelelõ legyen a fesztiválhangulat, mire a magyar fõvárosba érnek.

"A Sziget olyan népszerûségre tett szert Hollandiában, hogy sokan kultikus helynek tartják, egy különleges, +egyhetes országként+ tekintenek rá, ami talán csak Koppenhága híres Christiania negyedéhez hasonlítható" - fogalmazott az ügyvezetõ igazgató.

A szervezõk által végzett felmérés szerint a legtöbb külföldit az esemény különleges hangulata fogja meg és úgy gondolják, a Sziget több, mint egy átlagos rockfesztivál. Gerendai kiemelte: a megkérdezettek a közösségi táborozás élménye, a szolgáltatások magas színvonala, a változatosság és a jó ár-érték arány miatt szeretik az óbudai fesztivált.

A német nyelvterületeken is elkelt idén négyezer bérlet, Olaszországban háromezer, akárcsak Nagy-Britanniában; az olasz partnercég kívánságára egy saját kempinget alakítottak ki a Sziget területén, ahol az olaszországi látogatók sátrait külön õrzik.

Gerendai Károly kitért arra, a környezõ országokban csak százas nagyságrendben keltek el bérletek, de a szervezõk szerint ez részben annak tudható be, hogy például a határon túli magyarok inkább megkérik magyarországi ismerõseiket, vegyék meg nekik forintban a bérleteket. Idén ennek a forint árfolyamának változásai miatt is jelentõsége volt.

"Európán túl is voltak vásárlások, például Új-Zélandból, Argentínából és Brazíliából" - jegyezte meg az ügyvezetõ.

A Sziget tavalyi újdonsága volt a Hungarikum falu, ahol a látogatók speciálisan magyar termékekkel, hagyományokkal ismerkedhettek. Mint Gerendai Károly kifejtette, idén ezt továbbfejlesztve nemcsak a gasztronómiai különlegességek körét bõvítették, de a magyar iparmûvészek és dizájnerek megjelenését segítõ WAMP - Wasárnapi Mûvész Piac - is megjelent a Szigeten.