2024.04.19. - Emma

Stars on 45

Stars on 45
Akik csak a mostani, a Spinnin label által megjelentett változatot ismerik, azoknak álljon most itt egy kis történelem óra.

Merthogy a Stars on 45 bizony mára már a könnyûzene történetének elengedhetetlen fejezete. Ahhoz tudniillik, hogy ez a progressive house remix napvilágot láthatott, egy egészen másfajta, ma már természetesnek vett mûfajt kellett megteremteni a semmibõl. A Stars on 45 eredetileg egy holland találmány, amely azonban késõbb egész Európát, sõt az egész világot meghódította.
Történt, hogy egy Willem van Kooten nevezetû kiadófõnök egy lemezboltba lépve meghallott egy olyan zenei újdonságot, amelyet kiadásban még soha azelõtt. A felvétel egyedisége abban állt, hogy több dalt úgymond összefûztek, és nem úgy, hogy lement az elsõ elejétõl végéig, majd jött a következõ. De nem ám! Ezek a dalok, kérem szépen, rövidítve voltak, ráadásul az ütemet is egyformára igazították. Willem barátunk kihallani vélte a Beatles, a Madness, a Lipps Inc. és néhány korabeli brit és amerikai diszkósláger dallamait.

Willem nem volt rest és bérelt néhány jó torkú énekest, akik felénekeltek Beatles-dalokat, és ezt a mixet (akkoriban még nem használták ezt a zenei fogalmat így) hivatalosan is kiadta. Az ismert slágereket pedig úgy fûzte egybe, hogy közéjük egy saját refrént írt. Ezt nevezte el Stars on 45-nak. (A név onnan jön, hogy a bakelitek korában a kislemezeket 45-ös sebességen kellett lejátszani.) A technikáról annyit, hogy a ’80-as évek elején még nem ismerték a digitális rögzítést, tehát mindegyik dalt külön kellett felvenni, majd egy elõre feldobolt dobalappal összekötötték õket analóg kazettákon.

A kislemez tehát a Stars on 45 címet kapta, és 1980-ban került a boltokba. Késõbb nagylemez is lett az ötletbõl, majd sorra jöttek a hasonló próbálkozások. Az ötlet annyira újszerû volt, hogy még az akkor kulturálisan totálisan lezárt Szovjetunióba is beengedték. A második „holland” Beatles-egyveleg eredeti szövegét vették át a mostaniak is. (You can boogie like disco love that disco sound /Turn up the volume and move it all around) A klasszikus „dizsi-szöveg” alá azonban 2011-ben valami modern house-t kellett pakolni, hogy vegyék-egyék a népek. A kislemez 4 remixet tartalmaz (Addy Van Der Zwan, Olav Basoski, Koen Groeneveld, Criminal Vibe)

Nem tudni még, hogy ennek a változatnak milyen sikerei lesznek (bár már most sejthetõ), de az azért árulkodó, hogy az eredetiért az alkotók megkapták a Conamus Export Prize nevû díjat, amely elismerés a hazájuk kultúrájáért és gazdaságáért végzett munkájukért. Történelmi siker.