2024.04.18. - Andrea, Ilma

Így jutott el Lovasi András a Kossuth-díjig

Így jutott el Lovasi András a Kossuth-díjig
Ki is ez a Lovasi András? Azt hiszem a fiatalok körében nem kell bemutatni, az öregebbek pedig lehet, hogy tényleg nem is ismerik...

Lovasi András március 15-én Kossuth-díjat kapott. Mit tett értünk ez a 42 éves pécsi férfi, amiért most megkapja a kulturálisan legmagasabb állami kitüntetést?

Dalszövegeivel segített sok mindent megfejteni magunkból, ráadásul megjeleníti a bennünk lakozó kétkedõ hõst, aki legszívesebben mindig bugyikban turkálna.
Lovasi András

1967. június 20-án született Pécsen. 1984-tõl a pécsi egyetemen tanult földrajzot. 1987-ben eltanácsolták. Ebben az évben alapította meg Kispál Andrással, Ózdi Rezsõvel és Brautigam Gáborral a Kispál és a Borz együttest. 2005-ben elindul a Kiscsillag. 2009-ben az EP-választáson az LMP listájának 16. helyén szerepelt. Forrás: Wikipedia

Lovasi András Kossuth-díjának hírére kisebb zavar tört ki (Szily László lírája errõl), mert az embernek vannak szimpatikus hõsei, akiket ismer, és ebbe a képbe egy állami kitüntetés nem feltétlen fér bele. De hát az állam ilyen: díjaz, ha kéred, ha nem. A Kossuth-díj ráadásul életmûdíj, amihez az énekes fiatal, nemcsak saját bevallása szerint. Meg eleve a rockzenének nem áll jól az ilyen elismerés. Legfeljebb csak a Beatlesnek.

A zavartság oka, hogy a 23 éve alapított Kispál és a Borz zenekar elõbb egy csoport és egy város zenekara volt, aztán minden szexepiljét folyamatosan lopta az országos ismertség és az elismertség. Mindeközben Lovasi nem sokat változott, akkor sem, ha néha megszólalt közügyekben, sõt politizált is picit, és nevéhez fûzõdik a PANKK.

A Kispál és a Borz történetét nem most fogjuk megírni, és a magyar kultúrtörténeti listán sem helyezzük el, de az biztos, nagyon sok embernek fontos volt. A Naphoz Holddal vagy a Föld, kaland, ilyesmi mellett mindenképp érdemes megemlíteni a zeneileg kevésbé, de szövegileg erõsebb Ült, illetve a Bálnák, ki a partra albumot. Lovasi dalszövegeit az erõs költõi képekkel és az áthajlásokkal iskolai órákon elemzik: József Attila és Pilinszky János találkozik a Bibliát olvasó Kurt Vonneguttal. A Kispál történetének nagy fordulata, megjelenése a mainstreamben egy véletlennek köszönhetõ: Tímár Péter Csinibaba címû filmjéhez átírt pár régi, 60-as évekbeli dalt Lovasi, amit elõ is adott a filmben gyári munkásként, és ezzel a Sláger Rádió kedvence lett.

Ettõl kezdve Lovasi már filmekben is feltûnt, elsõsorban Jancsó Miklós szerepeltette Kapa-Pepe sorozatában, mint a rendszerváltás utáni Magyarország rezignált, lírikus trubadúrját. A Nekem lámpást adott az Úr kezembe Pesten címû filmben a Zár az égbolt címû dalt énekli, ami olyan jól sikerült, hogy késõbb is visszatért a rendezõhöz. Lovasi a kisebb felbukkanások után elvállalta a Sztornó fõszerepét: a pécsi tanár felveszi a harcot a bürokráciával. Itt emlékezzünk meg róla, hogy 1987-ben kirúgták a pécsi egyetemrõl, ezért nem lett földrajztanár. (A Csinibabát és a Sztornót is megnézheti.)

A Kispál mindig egy egyszemélyes zenekarnak tûnt, Lovasi írta a dalszövegeket, a dalok jelentõs részét, és amikor megakadtak a közös munkában, 2001-ben kiadta egyik legszemélyesebb és talán legjobb albumát, a Bandi a hegyrõlt. Szembenézõ, ironizáló dalszerzõ õ, ez ebbõl az albumból derül ki leginkább: "Mire megtanultam a leckét/ már új lecke van/ mire elmentem a holdra, már megjöttek onnan/ mire találtam egy álmot/ már kirakatban állt/ mire divatba jöttem volna/ nekem már derogált."

2005 volt Lovasi életében a megújulás kezdete, akkor Leskovics Gáborral, illetve Ózdi Rezsõvel, akivel annak idején a Kispált is alapították, létrehozták a Kiscsillag zenekart. Eleinte nõi énekest kerestek, de azt nem találtak a hobbizenekarnak, így a Kiscsillag egy megújuló, a Kispál kezdeteihez visszanyúló zenekarhoz hasonlít leginkább, Leskovics kreativitásával kiegészítve. Elsõ albumuk rögtön a Greatest Hits Vol. 1. címmel jelent meg, aminek olyan sikere lett, hogy folyamatosan vette át a Kispál szerepét. A második az Örökre címet kapta. A saját megöregedésén ironizáló együttes néha még Rátgéber László kosáredzõt is bedobja a közösbe koncerteken, fõleg, mert a Lovasi által a Mizo Pécs nõi kosárcsapatnak írt indulóból (koncert és szurkolói verzió) nõtt ki barátságuk, majd a Kiscsillag is valahogy.

Lovasinak sikerült a lehetetlen, lássuk be, fontos figurája lett a magyar kultúrának, és még divatba is jött. Kereshetjük az ún. mondanivalót a dalokban, de a lényeg, hogy fiatal fiúként érett férfitõl tanulhattuk meg, hogyan terelgessük mind az öt ujjunkat a lányok lába közé: Nyár volt s a blúzát a szél kibontotta... Egy felhõt vizsgáltam/ Aztán meg rávonta/ A nyirkos kis mellekre/ A kezemet hátha/ Szerelmesek leszünk/ Aztán meg a lába/ Közé terelgette/ Mind az öt ujjamat.

Lemezek sorban

1990: Naphoz Holddal (Kispál és a Borz)
1992: Föld kaland ilyesmi… (Kispál és a Borz)
1993: Ágy asztal tévé (Kispál és a Borz)
1994: Sika, kasza, léc (Kispál és a Borz)
1996: Ül (Kispál és a Borz)
1997: Bálnák ki a partra (Kispál és a Borz)
1997: Happy Borzday (Kispál és a Borz - koncertfelvétel)
1998: Holdfényexpressz (Kispál és a Borz)
2000: Velõrózsák (Kispál és a Borz)
2001: Bandi a hegyrõl (Lovasi András szólóalbuma)
2002: Élõsködés tour (Kispál és a Borz - koncertfelvétel)
2003: Turisták bárhol (Kispál és a Borz)
2004: Én, szeretlek, téged (Kispál és a Borz)
2006: Greatest Hits Vol. 01. (Kiscsillag)
2007: 20 év (Kispál és a Borz - dupla lemez: válogatáslemez és koncertfelvétel)
2009: Örökre (Kiscsillag)