2024.03.28. - Gedeon, Johanna

A Coen testvérek taroltak az Oscaron

A Coen testvérek taroltak az Oscaron
A Coen testvérek Nem vénnek való vidék címû filmje összesen négy kategóriában vitte el a híres szobrocskát. A legjobb film mellett a legjobb rendezõ, a legjobb adaptált forgatókönyv és a legjobb férfi mellékszereplõ díját is megkapta. A másik nagy esélyes film, a Vérzõ olaj fõszereplõje, Daniel Day-Lewis kapta a legjobb színész díját. A gálán arról elmélkedett, hogy minden forgatás befejezése után "mélységes ûrt" érez, mert amikor vége a munkának, sem a test, sem a lélek nem kész még arra, hogy kilépjen a szerepbõl.
A legjobb színésznõ a Piaf-film csillaga, Marion Cotillard lett. Õ már a gála elõtt bevallotta, hogy szinte semmit nem tudott Edith Piafról a dalain kívül, mindent a forgatás alatt fedezett fel a nagy sanzonénekesnõrõl. Amikor átvette a legjobb nõi alakítás Oscarját, sírva kiáltotta világgá: "Megváltoztattad az életemet".

Marion Cotillard gyõzelme már csak azért is szenzáció, mert utoljára 1962-ben Sophia Loren kapta meg ezt az Oscart nem angolul beszélõ film - Vittorio de Sica Egy asszony meg a lánya címû alkotásának - fõszereplõjeként, Amerikán kívüli jelölt pedig utoljára 1993-ban volt: Catherine Deneuve személyében az Indokínáért. A Piaf egyébként megkapta a legjobb smink Oscarját is.

A legjobb epizódszereplõ a spanyol Javier Bardem (Nem vénnek való vidék), aki már az Arany Glóbuszt is megkapta. A szobrot átvéve köszönetet mondott a Coen-fivéreknek, amiért elég õrültek voltak ahhoz, hogy a fejére varázsolják a világtörténelem legborzalmasabb frizuráját.

A nõi epizódalakítások közül az akadémikusok Tilda Swintonét (Michael Clayton) találták a legjobbnak. Õ pikirt megjegyzéssel vette át a díjat: a szobrot amerikai ügynökének hátsó feléhez hasonlította, George Clooneyt pedig mûvészi nagyságáért magasztalta, azért hogy milyen hitelesen tudott felmászni a falra a Batman és Robinban.

Robert Elswit kapta a legjobb operatõri Oscar (Vérzõ olaj).

A legjobb eredeti forgatókönyv díját Diablo Cody kapta a Juno címû filmért.

Joel Coen, aki a legjobb adaptált forgatókönyv-díját kapta fivérével, Ethannel közösen (4. kép), úgy vélekedett, hogy a kitüntetés jó ízlésüket illeti: "Csak Homéroszt és Cormack McCarthyt adaptáltuk" - szerénykedett.

A legjobb animációs filmek kategóriájában a várakozásoknak megfelelõen a L'ecsó nyert.

A nem angol nyelvû játékfilmek közül az osztrákok Pénzhamisítók (Die Fa:lscher) címû drámáját találták a legjobbnak. Stefan Ruzowitzy rendezõ azokról a második világháborús koncentrációs táborbeli foglyokról készített filmet, akiket a nácik hamis dollárok gyártására kényszerítettek életükért cserébe.

Nemcsak a közönség, hanem a 98 éves híres látványtervezõ, Robert Boyle is meghatódott, amikor átvette az életmû-Oscart. Alfred Hitchcock egykori munkatársa, akinek a világ többek között a Madarak rémületes atmoszféráját köszönheti, így szólt: "Ez a díj az idõs kor jó oldala. A többit nem ajánlom önöknek".

Los Angeles-i Kodak színházban tartott gála házigazdája, Jon Stewart ironizált egy sort a hollywoodi forgatókönyvírók sztrájkján, "pszichopata gyilkosok Oscar-jelöléseirõl" beszélve, de az amerikai elnökválasztási kampány is megkapta a magáét. "Normális körülmények között ha egy feketét vagy egy nõt látunk elnöknek, akkor hamarosan egy aszteroida fogja eltalálni a Szabadságszobrot" - mondta. Barack Obama és Hillary Clinton után odaszúrt a 71 éves republikánus jelöltnek, John McCainnek is: "Idén az Oscar 80 éves, így automatikusan elõlép a republikánus párt elsõ számú elnökjelöltjévé".

Stewart gonoszkodott egyet azzal kapcsolatban is, hogy az amerikai publikum nem igazán volt vevõ az iraki háborúról szóló, a közelmúltban bemutatott filmekre. "Akkor sem vesszük le a mûsorról ezeket a filmeket, nem hagyhatjuk, hogy a közönségnek legyen igaza".